Kommande evenemang i Örebro

december, 2019

Annonser

nd-1gif
ljusonojegif
luftslottgif
mrcapgif
annapurnagif
proffsgymnasietgif

november

tor14nov13:3016:30Internetkafé med IT-Guide Haga Friviligcentral Örebro13:30 - 16:30 IT-Guide

tor14nov17:0021:00After Work17:00 - 21:00 Svampen Örebro

tor14nov17:0019:00Musikgäris på Hallen17:00 - 19:00 Örebro Saluhall

tor14nov18:0020:00Träffa Landsbygdsnämnden på Örebrotravet18:00 - 20:00 Örebrotravet

tor14nov19:0021:00Spännande Champagneprovning | Svampen Den 14 November19:00 - 21:00 Svampen Örebro

tor14nov19:3021:30Lars Winnerbäck | Örebro19:30 - 21:30 Conventum

tor14nov20:0022:00Live på STÅ - The Good For Nothin' Band (US)20:00 - 22:00 STÅ - Pintxos & Vänner

tor14nov(nov 14)21:00fre15(nov 15)01:00Karaoke med MonSten21:00 - 01:00 (15) Björnes

fre15nov(nov 15)10:00sön17(nov 17)22:00SuperFoxWeekend 10 Års Jubileum 2019 I Örebro10:00 - 22:00 (17) Brunnsparken - Dans på Regnbågen

fre15nov12:3013:00Lunchmusik i Wirénsalen12:30 - 13:00 Örebro Konserthus

fre15nov14:3017:30Afterwork på Ölhallen14:30 - 17:30 Örebro Ölhall

fre15nov15:0023:00Flexa ut på Hallen15:00 - 23:00 Örebro Saluhall

fre15nov16:0021:00Crazy Friday16:00 - 21:00 Clarion Hotel Örebro

fre15nov17:0021:00After Work17:00 - 21:00 Svampen Örebro

fre15nov(nov 15)18:00lör16(nov 16)10:00Shadowyoga i november med Frida Lenz18:00 - 10:00 (16) Nygatan 38 Kulturpalatset

fre15nov(nov 15)18:00lör16(nov 16)01:00Best of Festival18:00 - 01:00 (16) Eztrad

fre15nov18:0019:15Peter Pan18:00 - 19:15 Nya China

fre15nov19:0021:00Dödsdansen19:00 - 21:00 Conventum

fre15nov19:0020:35Moneybrother19:00 - 20:35 Conventum

fre15nov19:0021:00Örebro Allstars Live at Clarion Örebro19:00 - 21:00 Clarion Hotel Örebro

fre15nov19:3021:00Brynolf & Ljung | Örebro19:30 - 21:00 Örebro Konserthus

fre15nov(nov 15)20:00lör16(nov 16)00:00Dans till Mannerz20:00 - 00:00 (16) Brunnsparken - Dans på Regnbågen

fre15nov20:4523:00EM kval Rumänien - Sverige20:45 - 23:00 Scandic Örebro Väst

fre15nov(nov 15)21:00lör16(nov 16)02:00Neon Party ft. Ison & Fille I Villa Strömpis I 15/1121:00 - 02:00 (16) Villa Strömpis

fre15nov(nov 15)21:00lör16(nov 16)00:00Bleeding Tom21:00 - 00:00 (16) Björnes

fre15nov21:3021:30Kenth Jensen @LIVE 15/1121:30 - 21:30 Lovisas Bar & Restaurang

fre15nov(nov 15)22:00lör16(nov 16)02:00Klubb Indiego l LIVE: Jack Moy l LIVE: Roseph22:00 - 02:00 (16) Satins Uteservering & Nattklubb

fre15nov(nov 15)22:00lör16(nov 16)02:00Greekazo II 15/11 II Epic22:00 - 02:00 (16) Ritz Nightclub

fre15nov22:0022:00Live på STÅ - Ceci Noir22:00 - 22:00 STÅ - Pintxos & Vänner

fre15nov(nov 15)22:00lör16(nov 16)02:00Rock N' Bowl 2019/20 / Pitcher's Örebro22:00 - 02:00 (16) Pitcher's

lör16nov10:0016:00WCS Inspirationsdag med Egil o Evelina10:00 - 16:00 Rockrullarna

lör16nov10:0016:00Mötesplats Mutter - Kalle Haglund - Kreativt skrivande10:00 - 16:00 Teater Martin Mutter

lör16nov11:0016:00Gofika på Stadsträdgården11:00 - 16:00 Stadsträdgården

lör16nov11:3014:00Brunch - American Style - at Clarion Hotel Örebro11:30 - 14:00 Kitchen & Table Örebro

lör16nov12:0022:00Training Day med Black Knights12:00 - 22:00 Behrn Arena

lör16nov12:0015:00Plokkbuffé12:00 - 15:00 Amici Plokk

lör16nov12:0016:00Gröna dagar12:00 - 16:00 Marieberg Galleria

lör16nov13:0016:00Internetkafé med IT-Guide Gillet träffpunkt Örebro13:00 - 16:00 IT-Guide

lör16nov13:3015:00Training Day - Ungdom13:30 - 15:00 Behrn Arena

lör16nov14:0015:00Möt Emelie Östergren14:00 - 15:00 Örebro bibliotek

lör16nov14:0015:00Visning av länsmuseets utställningar på slottet14:00 - 15:00 Örebro slott

lör16nov15:0023:30Jubileumsmatchen - 14-3 Örebro firar 10 år!15:00 - 23:30 Behrn Arena

lör16nov15:0018:00P, B & M (nästan) Unplugged15:00 - 18:00 Örebro Konserthus

lör16nov15:0017:45Peter, Bruno & Matilda - (nästan) Unplugged15:00 - 17:45 Örebro Konserthus

lör16nov15:0019:00Tjejölsprovning 16 Nov 15:0015:00 - 19:00 The Bishops Arms Örebro

lör16nov16:0020:00WCS Socialdans 16/1116:00 - 20:00 Rockrullarna

lör16nov16:0018:00ÖHK vs Malmö IF - Hockeyfeber på Hallen16:00 - 18:00 Örebro Saluhall

lör16nov18:0020:30Örebro Hockey-Malmö18:00 - 20:30 Behrn Arena

lör16nov18:0021:00Exklusiv skaldjursbuffé18:00 - 21:00 Amici Plokk

lör16nov(nov 16)18:00sön17(nov 17)01:00Best of Festival18:00 - 01:00 (17) Eztrad

lör16nov19:3022:15Peter, Bruno & Matilda - (nästan) Unplugged19:30 - 22:15 Örebro Konserthus

lör16nov19:3022:30P, B & M (nästan) Unplugged19:30 - 22:30 Örebro Konserthus

lör16nov20:0021:30Jewels of Queen20:00 - 21:30 Clarion Hotel Örebro

lör16nov20:0022:00Höstjazz med Organic Organ Trio ft. August Eriksson20:00 - 22:00 Stadsträdgården

lör16nov20:0020:00Organic Organ Trio feat. August Eriksson20:00 - 20:00

lör16nov(nov 16)20:00sön17(nov 17)00:00Dans till Jannez20:00 - 00:00 (17) Brunnsparken - Dans på Regnbågen

lör16nov21:0021:00Karaoke 16/1121:00 - 21:00 Lovisas Bar & Restaurang

lör16nov21:0021:00Greystoke Live Svenska dunderhits21:00 - 21:00

lör16nov(nov 16)21:00sön17(nov 17)00:00Trubadur Ljungsten21:00 - 00:00 (17) Björnes

lör16nov(nov 16)21:30sön17(nov 17)00:30Karaokelördag på Lovisas Bar och Restaurang21:30 - 00:30 (17) Lovisas Bar & Restaurang

lör16nov(nov 16)22:00sön17(nov 17)02:00Lördagsklubben I Villa Strömpis I 16/1122:00 - 02:00 (17) Villa Strömpis

lör16nov(nov 16)22:00sön17(nov 17)02:00Rebecca & Fiona II 10 year anniversary II First Avenue II 16/1122:00 - 02:00 (17) Ritz Nightclub

lör16nov(nov 16)22:00sön17(nov 17)03:00Bubbles & Bowl 2019/20 / Pitcher's Örebro22:00 - 03:00 (17) Pitcher's

sön17nov11:0016:00Gofika på Stadsträdgården11:00 - 16:00 Stadsträdgården

sön17nov12:0016:00Gröna dagar12:00 - 16:00 Marieberg Galleria

sön17nov14:0015:00Visning av länsmuseets utställningar på slottet14:00 - 15:00 Örebro slott

sön17nov15:0016:00WCS/Fox - Fri träningstid15:00 - 16:00 Rockrullarna

sön17nov16:0017:00Bugg - Fri träningstid16:00 - 17:00 Rockrullarna

sön17nov18:0019:30Peter Pan – Tyst Teater18:00 - 19:30 Nya China

sön17nov19:0021:00Pubquiz Med Karl 19:0019:00 - 21:00 The Bishops Arms Örebro

mån18nov20:4523:00EM kval Sverige - Färöarna20:45 - 23:00 Scandic Örebro Väst

tis19nov15:0018:00Internetkafé med IT-Guide Örebro stadsbibliotek15:00 - 18:00 Stadsbiblioteket

tis19nov17:0020:30Inspirationsträff - nätverka för kulturarv och besöksnäring17:00 - 20:30

tis19nov18:0021:00Fira med Uneståhl den 19/1118:00 - 21:00 Elite Stora Hotellet Örebro

tis19nov(nov 19)18:00ons20(nov 20)01:00Best of Festival18:00 - 01:00 (20) Eztrad

tis19nov18:3019:30Hälsosamma kostvanor – från fakta till handling18:30 - 19:30 Friskis och Svettis öster

tis19nov19:0022:30Klubb Bubbla #3819:00 - 22:30 Nya China

ons20nov09:0017:00Yrkesmässan 201909:00 - 17:00 Örebro kommun

ons20nov18:0018:00Julbord18:00 - 18:00

ons20nov(nov 20)18:00tor21(nov 21)01:00Best of Festival18:00 - 01:00 (21) Eztrad

ons20nov18:3021:30LEVLA DITT LIV (Örebro) - Best of Kjell Enhager18:30 - 21:30 Örebro Konserthus

ons20nov18:3020:30Människan och staden18:30 - 20:30 Örebro konsthall

tor21nov17:0020:00Creative Dragons 201917:00 - 20:00 Creative House

tor21nov(nov 21)18:00fre22(nov 22)01:00Best of Festival18:00 - 01:00 (22) Eztrad

tor21nov19:0020:50SkRiKa - Breathe19:00 - 20:50 Örebro Konserthus

tor21nov19:3022:30Timo tolkar julen | Frimis Salonger, Örebro19:30 - 22:30 Frimis Salonger

fre22nov14:3017:30Afterwork på Ölhallen14:30 - 17:30 Örebro Ölhall

fre22nov15:0023:00Flexa ut på Hallen15:00 - 23:00 Örebro Saluhall

fre22nov16:0020:00Relaxa i de BLÅ16:00 - 20:00 Blå Bergen Spa-Bryggeri-Event

fre22nov16:0021:00Crazy Friday16:00 - 21:00 Clarion Hotel Örebro

fre22nov16:1518:15Dans i Örebro läns proffsklasser16:15 - 18:15